Záhrada životných zručností
Grantový program SPPravme To
Prispieva k rozvoju spoločnosti prostredníctvom aktívnej podpory školských zariadení.
S cieľom podporiť rozširovanie vzdelávacích aktivít a skvalitnenie vzdelávacieho procesu realizuje Nadácia SPP grantový program pre školské zariadenia, ktoré realizujú programy formálneho aj neformálneho vzdelávania detí a mládeže. Zámerom programu je povzbudiť a motivovať mladých ľudí k aktívnemu záujmu/postoju o prostredie, v ktorom žijú, rozvíjať ich sociálne zručnosti a podporiť vzájomné vzťahy (v komunite).
Grantový program SPPravmeTo je príležitosťou získať finančnú podporu na budovanie pozitívneho vzťahu detí a mladých ľudí k prostrediu v ktorom žijú a dávať im príležitosť podieľať sa na jeho zlepšovaní/riešení problémov.
Prostredníctvom tohto podporného programu sme získali hotovosť na realizáciu projektu s názvom Záhrada životných zručností.
Cieľom projektu je rozvíjať životné zručností žiakov počas vyučovania aj mimo neho, prostredníctvom vybudovania skleníka a pestovania rastlín v ňom. Cieľom je priblížiť sa k prírode a vďaka zážitkovému učeniu sa o nej niečo nové naučiť.
Vzdelávacia kampaň ZATOČ S ODPADOM
Zber, triedenie, recyklácia....nudaaa! Táto kampaň nás každý mesiac presviedča o opaku. Aj táto „otrepaná“ téma sa dá učiť zaujímavo a počas celého roka. Každý mesiac prostredníctvom edukačných aktivít odhaľujeme dôležité súvislosti. Žiaci nadobúdajú vedomosti a zručnosti, ktoré by mali byť výbavou súčasného človeka.
Projekt "Viem čo zjem"
Program „Viem, čo zjem“, do ktorého sme sa zapojili je siedmym ročníkom celosvetového programu Nestlé Healthy Kids realizovanom na Slovensku. Jeho cieľom je motivovať žiakov základných škôl vo veku 8 – 12 rokov k vyváženému životnému štýlu, správnym stravovacím návykom a podporiť ich záujem o pohybové aktivity.
„Viem, čo zjem“ reaguje na aktuálny výskyt problémov slovenských detí súvisiacich s nesprávnou výživou, akými sú nedostatky živín či obezita. Program je iniciovaný spoločnosťou Nestlé Slovensko a realizuje sa s odporúčaním Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky. Odborným partnerom je Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.
Nestlé Slovensko verí, že vďaka programu „Viem, čo zjem“ si deti osvoja zásady zdravej výživy a nadobudnuté informácie budú pre ne prospešné nielen teraz, ale aj v budúcnosti.
Projekt Vetrolamy Spišské Vlachy
Naša škola sa školského roku 2021/2022 zúčastnila ekovýzvy, ktorú vyhlásila nadácia Ekopolis a s navrhovanou žiadosťou uspela. Projekt sa volá „Vetrolamy Spišské Vlachy“. Spolupodieľajú sa na ňom aj mesto Spišské Vlachy a Agrovýkrm Spiš. Cieľom projektu je výsadba stromov, topoľov čiernych, v oblasti medzi Agrovýkrmom Spiš a mestom Spišské Vlachy. Nasadené topole budú v budúcnosti tvoriť vetrolam medzi už spomínanými oblasťami z dôvodu rozptýlenia zápachu z Agrovýkrmu Spiš, kde chovajú ošípané a zápach pod vplyvom veterného prúdenia pravidelne obťažuje obyvateľov mesta Spišské Vlachy. So sadením zamestnancom a žiakom školy pomôžu pracovníci mesta a dobrovoľníci. Samozrejme, vetrolam nebude slúžiť iba svojmu primárnemu určeniu, ale bude plniť aj niekoľko iných, enviromentálne zameraných úloh. Plochu s vetrolamom chceme zmeniť na oddychovú zónu a sprístupniť ju širokej verejnosti a žiakom – pomedzi stromy osadíme drevené lavičky, informačné tabule s popisom projektu, okolitej fauny a flóry a taktiež vtáčie búdky a vtáčie posedy. Naša škola sa bude následne tri roky o stromy ešte starať, ošetrovať a polievať ich. Žiaci v oddychovej oblasti budú tráviť časť vyučovania a získavať praktické enviromentálne vedomosti a zručnosti.
"Spolu múdrejší III"
Naša základná škola sa opäť zapojila do projektu doučovania, v rámci ktorého budeme doučovať malé skupiny žiakov v popoludňajších hodinách. Projekt Spolu múdrejší 3 bude prebiehať v mesiacoch január 2022 až jún 2022.
Cieľom projektu je podpora kvalitného a dostupného doučovania pre našich žiakov a vytváranie podmienok na zlepšovanie ich vedomostí a zručností v hodinách mimo vyučovania.
Projekt sa realizuje z Plánu obnovy a odolnosti SR.
Za podporu ďakujeme:
Rozvojový projekt "Spolu múdrejší II."
Naša škola sa zapojila do výzvy Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR na predkladanie žiadostí o poskytnutie finančných prostriedkov na program doučovania „Spolu múdrejší 2“. V tomto projekte sa do doučovania zapojili pedagógovia našej školy.
Program Spolu múdrejší 2 je určený na podporu škôl, ktoré prostredníctvom kvalitného a dostupného doučovania svojich žiakov, ohrozených školským neúspechom, alebo žiakov, ktorí potrebujú pomoc s učivom, budú vytvárať podmienky na zlepšovanie ich vedomostí a zručností v mimoškolských hodinách v stanovenom rozsahu.
Cieľom výzvy bolo podporiť projekty zamerané na vyrovnávanie rozdielov vo vedomostiach, zručnostiach a spôsobilostiach žiakov, ako aj na elimináciu rizika opakovania ročníkov a predčasného ukončenia vzdelávania žiakov. Prostredníctvom naplnenia tohto čiastkového cieľa sa zabezpečí naplnenie hlavného cieľa reformy, ktorým je zmierňovanie dopadov pandémie vo vzdelávaní na základných školách ako aj zmiernenie negatívneho dopadu pandémie na ďalšie vzdelávanie žiakov.
Doučovanie sa realizuje v mimoškolských hodinách a je zamerané na predmety z tzv. hlavných vzdelávacích oblastí (jazyk a komunikácia, matematika) a je výlučne prezenčne.
Trvanie projektu „Spolu múdrejší 2“ je predbežne naplánované Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR do decembra 2021.
Spolu múdrejší 2“ je realizovaný z Plánu obnovy a odolnosti SR.
Rozvojový projekt "Spolu múdrejší"
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky z rozpočtu na rok 2021 vyčlenilo finančné prostriedky aj na rozvojový projekt „Spolu múdrejší“. Cieľom projektu je podporiť tie školy, ktoré budú prostredníctvom kvalitného a dostupného doučovania svojich žiakov, ohrozených školským neúspechom alebo s nedostatočným prístupom k digitálnym technológiám počas dištančného vzdelávania, vytvárať podmienky na zlepšovanie ich vedomostí a zručností.
Na výzvu bolo vyčlenených 500.000 Eur. Do rozvojového projektu sa prihlásilo takmer 500 škôl, pričom najvýraznejšie boli zastúpené školy, ktoré vzdelávajú žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia alebo žiakov, ktorých rodiny žijú v hmotnej núdzi. Zámerom projektu je podporiť žiakov, ktorí to potrebujú – žiakov, ktorí mali problémy s učením počas dištančnej výučby, ale aj tých, ktorí potrebujú dobehnúť učivo, vysvetliť problematické úlohy a nadobudnúť sebavedomie v predmete.
Aj nám ZŚ SNP 13 v Spišských Vlachoch sa podarilo v tomto projekte uspieť. Učitelia našej školy budú doučovať žiakov počas nasledujúcich troch mesiacov, od apríla do júna 2021. Aj takýmto spôsobom plánujeme pomáhať zmierňovať dôsledky pandémie.
Rozvojový projekt "Čítame radi"
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky v spolupráci so Združením vydavateľov a kníhkupcov Slovenskej republiky vyhlásilo v decembri 2020 výzvu na podávanie žiadostí o rozvojový projekt „Čítame radi“. Výzva bola určená všetkým verejným, cirkevným a súkromným základným školám na nákup detských a mládežníckych kníh.
Cieľ projektu:
Cieľom projektu bolo, aby deti čítali rady, mali atraktívnu a veku primeranú literatúru, ktorá prispeje k rozvoju ich čitateľskej gramotnosti.
Prínos pre školu:
Zapojením sa do tohto projektu naša škola získala finančnú čiastku 800 eur na nákup kníh podľa vlastného výberu. Vďaka tejto čiastke sa nám podarilo obohatiť našu školskú knižnicu o nové knižné tituly od slovenských, ale aj zahraničných spisovateľov, s ktorými je možné pracovať aj na vyučovacích hodinách slovenského jazyka.
„Čítam čítaj čítame“
Rozvojový projekt „Podpora inkluzívneho vzdelávania na základných školách so žiakmi zo sociálne znevýhodneného prostredia 2020“
Trvanie – október 2020 – január 2021
Cieľ projektu – zlepšenie čitateľských zručností u žiakov. Čítanie by sa malo skvalitniť- plynulé, s porozumením, zmena vzťahu žiakov ku knihám a k čítaniu. Zblíženie slovenskej a rómskej kultúry vo vnímaní žiakov
Počet žiakov školy v školskom roku 2020/2021: 371
Počet žiakov z marginalizovanej rómskej komunity: 371
Počet žiakov, na ktorých sa projekt vzťahuje: 371
Charakteristika - Žiaci nemajú doma zabezpečené podmienky pre domácu prípravu do školy. Žiaci sa doma vôbec neučia a nepripravujú. Vedia iba to, čo preberú priamo na vyučovaní v škole. a výtvarnú výchovu. Vo všeobecnosti žiaci nemajú v obľube slovenský jazyk a literatúra a zvlášť čítanie. Málokto z nich číta s porozumením. Čítanie nie je plynulé, je s chybami. Žiaci veľmi neradi čítajú a nevlastnia žiadne knihy. Preto sme sa rozhodli zamerať projekt na zvýšenie čitateľskej gramotnosti. Pomocou konkrétnych aktivít sa budeme snažiť tento stav zmeniť a po zmene ho udržať v prijateľnej rovine tak, že budeme naďalej využívať aktivity, postupy a metódy pri vyučovaní. Samozrejme kladieme dôraz na materinský jazyk a kultúrne prostredie žiakov a preto sme do projektu zakomponovali aj tieto prvky.
Aktivity v projekte -
- Bilingválna slovensko – rómska kniha príbehov a ilustrácií žiakov
- Mapa navštívených spišských obcí s popisom a fotografiami
- Školský časopis
- Publikácia histórie rómskej osady v Žehre obsahujúci aj rómsko-slovenský slovník
- Účasť slovenského detského spisovateľa na besede pre žiakov
- Divadelné predstavenie žiakov a ich rodičov (obľúbený knižný príbeh)
- Žiacke čitateľské portfófia
- Rozprávkové tričko vytvorené vlastnou maľbou a písaným knižným textom
- Výrobky žiakov- záložky do kníh, knižné náramky, výzdoba školy
- Zmena interiéru a exteriéru školy (tvorba knižných motívov, rôzne výtvarné techniky)
- Umiestnenie veľkej „skrine na čítanie“ do interiéru školy
- Vytvorenie čítacích kútikov v priestoroch školy
- Interaktívna tabuľa
- Potvrdenie o účasti pedagógov na školení o čitateľskej gramotnosti žiakov
Národný projekt "Pomáhajúce profesie v edukácií detí a žiakov
Základná škola SNP 13 v Spišských Vlachoch je zapojená do Národného projektu „POMÁHAJÚCE PROFESIE V EDUKÁCII DETÍ A ŽIAKOV“
Národný projekt „Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov“ nadväzuje na predchádzajúci národný projekt „Škola otvorená všetkým“, ktorého cieľom bolo podporou inkluzívneho vzdelávania a skvalitnením profesijných kompetencií PZ a OZ zabezpečiť rovnaký prístup ku kvalitnému vzdelávaniu a zlepšiť výsledky a kompetencie detí a žiakov.
Významne podporuje pozitívne zmeny v inkluzívnom vzdelávaní priamo v školskom prostredí prostredníctvom edukačnej podpory zo strany pedagogických asistentov (PA), asistentov učiteľa pre deti a žiakov so zdravotným znevýhodnením (AU) a členov inkluzívnych tímov.
Členovia inkluzívneho tímu: V rámci projektu naša škola získala školskú špeciálnu pedagogičku a dvoch pedagogických asistentov na 2 roky.
- školská špeciálna pedagógička Ing. Beáta Horváthová Beata_Horvathova_-_ssp.docx Rodicia.docx
- pedagogický asistenti Mgr. Marcela Kubovičová, Ing. Andrea Saterová
Cieľom národného projektu je:
- implementovať princípy inkluzívneho vzdelávania v materských, základných a stredných školách, ktoré sú zaradené do siete škôl a školských zariadení SR,
- vytvoriť predpoklady na zlepšenie výchovnovzdelávacích výsledkov detí a žiakov,
- zvýšiť inkluzívnosť a rovnaký prístup ku kvalitnému vzdelávaniu.
Viac o projekte sa dozviete na webovej stránke:
https://mpc-edu.sk/sk/project/pop
Čítame pre radosť
Naša škola sa v školskom roku 2023/2024 úspešne zapojila do rozvojového projektu MŠVVaŠ SR „Čítame pre radosť“. Účelom tohto projektu je posilnenie pozitívneho vzťahu ku knihám, čítaniu a budovaniu čitateľského sebauvedomovania u detí mladšieho školského veku. Vďaka projektu škola získala financie, ktoré sme využili na nákup kníh do triednych knižníc.