• Školský rok 2009/2010

• 11. 5. 2010

DEŇ  MATIEK

Mesiac máj je úzko spätý so slovom – láska. Hoci láska má tisíce podôb, najkrajšia spomedzi nich je láska – materinská. Je už známe, že druhá májová nedeľa patrí všetkým  matkám. V tento deň si všetci spomínajú na svoje mamičky a ich lásku, niektorí kvietkom, milým slovom alebo aj spomienkou.

V priestoroch ZŠ v Žehre boli dňa 11. mája 2010 pozvané všetky mamy, staré i prastaré mamy pri príležitosti DŇA MATIEK. Pripravili ju deti zo základnej školy pod vedením svojich učiteliek. Pred začiatkom podujatia prichádzali deti, mamy, babičky alebo celé rodiny tešiace sa na pripravený program. Program venovaný všetkým matkám uvádzali moderátorky podujatia – Daniela Pechová a Aurélia Pokutová, žiačky štvrtého ročníka. Hostia si mohli vychutnať pekné básne, piesne, tance i scénky plné lásky, s ktorou deti a učitelia program pripravovali.

Nechýbali ani darčeky, ktoré deti odovzdali v závere prítomným mamičkám - kvety – síce len z papiera, ale krásne. Pripravili ich šikovné ruky našich žiakov. Bodkou za programom boli ďakovné slová moderátoriek, ktoré vyjadrili úprimnú vďaku a obdiv všetkým matkám za ich lásku a obetavosť. Poďakovanie za nádherné utorkové poobedie patrí učiteľkám a žiakom základnej školy a  hlavne milým mamičkám a  babičkám za ich účasť.
               Tento deň bol pre všetkých prítomných veľmi hodnotným zážitkom, ktorý naplnil ich srdcia šťastím a spokojnosťou.

Kolektív ZŠ

14.4.2010

Súťaž  v speve - Spievanky

Hudba  a  rytmus  nachádzajú  cestu k najskrytejším  miestam duše.
                                                                                                             Platón

Hudba  a spev  je  našim  žiakom  veľmi  blízka, čo  sa  prejavilo  aj  v počte  účastníkov  prihlásených do speváckej  súťaže  Spievanky. Po  triednych  kolách  a výbere  najlepších  spevákov  z jednotlivých  tried  sa  uskutočnilo  školské  kolo  14. 4. 2010.

Koľko  bolo  súťažiacich? Spolu  tridsaťosem  a súťažili  v dvoch  kategóriách: mladší  a starší žiaci.
              Výber  piesní  bol  rôznorodý, dominovali  prevažne  ľudové  piesne, no  niektorí  zanôtili  aj  rómske. Vyhrať  chcel  každý, preto  sa  všetci  veľmi  snažili. Lákadlom  boli  hodnotné  ceny  a diplomy.
           Do  poroty  zasadli  učitelia  hudobnej  výchovy. Deti  sa  cítili  ako  súťažiaci  v hudobnej  súťaži  Superstar.

VYHODNOTENIE

I. KATEGÓRIA: MLADŠÍ  ŽIACI
               1. miesto:  Naďa  Pokutová – 0.C. (Jedno  koleso)
               2. miesto: Adam  Kandráč – 0.A.  (Moja  mamka  niečo  má)
               3. miesto: Zdenka  Dunková – 0.B. (Tancuj, tancuj)

II. KATEGÓRIA: STARŠÍ  ŽIACI
              1. miesto:
          Patrícia  Horváthová – II.A. (Slniečko, slniečko)
              2. miesto: Martina  Horváthová – III.A. (Dobrú  noc  má  milá)
              3. miesto: Marianna  Holubová – II.C. (Po  nábreží  koník  beží)
              4. miesto: Dagmara  Bandyová – 1.C. (Tanči, tanči).

24. 3. 2010

MAREC – MESIAC KNÍH

„Nemilovať knihu, znamená nemilovať múdrosť

a nemilovať múdrosť, znamená stavať sa hlupákom.“

Ján Amos Komenský, pedagóg

Marec je už od nepamäti známy ako mesiac knihy. Pripomíname si tak krásu, ktorú nám zanechali na stránkach známi aj menej známi autori.

Žiaci a triedni učitelia školy navštívili 24. marca 2010 Mestskú knižnicu v Spišských Vlachoch.

Pani Kiššáková a pani Balogová oboznámili žiakov o krásnych a veľmi poučných knihách. Prečítali im rozprávku od Pavla Dobšinského o Dvanástich mesiačikoch a rôzne detské hádanky.

Pri čítaní rozprávky žiaci zaujato počúvali. Veľmi radi odpovedali aj na detské hádanky. Žiakom sa takáto akcia veľmi páčila. Sľúbili tetám z knižnice, že budú čítať veľa kníh, aby veľa vedeli a budú aj múdri.

Ďakujeme pani Kiššákovej a pani Balogovej za pripravenú akciu a už teraz sa tešíme  na návštevu knižnice o rok.

Kolektív ZŠ

Hviezdoslavov  Kubín 2010

„ Človek  je  bohatý  tým, čo  urobil  pre  druhých.“

Johann  Wolfgang  Goethe

V tomto  školskom  roku  sme  zaznamenali  veľký  záujem  žiakov  o prednes  poézie  a prózy. Na  základe  toho  sme  žiakov  rozdelili  do  troch  kategórií.

V prvej  kategórii  súťažili  najmladší  žiaci  nultých  ročníkov. Druhú  kategóriu  tvorili  žiaci  prvého  a  druhého   ročníka. V tretej  kategórii  boli  najstarší  žiaci – tretiaci a štvrtáci.

Príprava  na  prednes  bola  náročná  a svedomitá. Porota  ocenila  nielen  vynikajúce  výkony, ale  aj  snahu  žiakov.

A ako to celé  dopadlo? Pozrite  sa  sami.

1. kategória:

1. miesto: Fabián  Horváth – O.A. ( Jarný  zvuk )
          2. miesto: Martina  Mižigárová – 0.B. ( Ježko )
          3. miesto: Františka  Horváthová – O.C. ( Spadla  hruška  zelená )

2. kategória:

1. miesto: Ladislav  Horváth – II.A. ( Bodkovaná  lienka )
          2. miesto: Ján  Bungilaj – I.B. ( Pri  buku )
          3. miesto: Jozef  Dunka – II.A. ( Srdiečko  k sviatku )

3. kategória:

1. miesto: Žaneta  Girgová – III.A. ( Ranená  breza )
          2. miesto: Dana  Pechová – IV.A. ( Veveričkin  výlet )
          3. miesto: Lukáš  Klempár – III.B. ( Žabiatko )

Súťažiaci  obdržali  diplom  a vecné  ceny. Fotografie  z akcie  si  môžete  prezrieť  v našej  galérii.